
| Parameter | Value |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Dropout Voltage | 80 mV |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Output Current | 500 mA |
| Polarity | Positive |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Load Regulation | 0.004 %/mA |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Max Input Voltage | 8 V |
| Packaging | Reel |
Stock: 392
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24086
Ext.Price$0.24086
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24086 | $0.24086 |
| 10 | $0.21223 | $2.12230 |
| 50 | $0.18701 | $9.35050 |
| 100 | $0.16837 | $16.83700 |
| 500 | $0.15159 | $75.79500 |
| 1000 | $0.13648 | $136.48000 |
| 3000 | $0.12632 | $378.96000 |
| 5000 | $0.11691 | $584.55000 |
